Η γιαγιά του Rock’n’Roll Η φανταστική μουσικός Rosetta Tharpe που έγινε διάσημη τη δεκαετία του '30 με τις gospel συνθέσεις της, σολάρει υπέροχα στην ηλεκτρική κιθάρα σε απόσπασμα από το κομμάτι «Up Above My Head». Πρωτοπόρος στο ροκ εν ρολ, ενέπνευσε μεγάλες προσωπικότητες της μουσικής σκηνής όπως οι Little Richard, Johnny Cash, Elvis Presley και Jerry Lee Lewis. Είναι άγνωστο πότε μαγνητοσκοπήθηκε αυτή η εκτέλεση, αλλά υπολογίζεται ότι είναι γύρω στο 1965.
Ταξίδι στα σόλο της ηλεκτρικής κιθάρας Η ιστορία του σόλο στην ηλεκτρική κιθάρα με την πάροδο των ετών, από το blues έως το rock και το heavy metal, σε ένα ποτ-πουρί από 28 γνωστά κομμάτια. Ο κιθαρίστας Μark Sidney Jοhnsοn μας παρουσιάζει με αυτό τον τρόπο την εξέλιξη του κιθαριστικού σόλο στη μουσική σκηνή.
Ρομποτική μπάντα Ένας ηλεκτρονικός μηχανικός (onehackerband) κατασκεύασε και προγραμμάτισε μια ρομποτική μπάντα που μπορεί να παίξει πολύ γνωστά κλασικά ροκ κομμάτια. Η μπάντα αποτελείται από ηλεκτρική κιθάρα, μπάσο και ντραμς.
Ένας εντυπωσιακός κιθαρίστας 10 ετών Ο 10χρονος Isaiah Newson παίζει πανέμορφα ένα κομμάτι μπλουζ στην ηλεκτρική κιθάρα, παρέα με τη γκόσπελ μπάντα 'Fred Perry & 2nd generation'.
Το Bohemian Rhapsody σε ένα Harpejji Το Harpejji είναι ένα ηλεκτρικό έγχορδο μουσικό όργανο που αναπτύχθηκε το 2007 από τον Tim Meeks, ιδρυτή της εταιρίας Marcodi Musical Products. Το όργανο έχει ως στόχο να γεφυρώσει τον ήχο και την τεχνική μεταξύ της κιθάρας, του μπάσου και του πιάνου. Ο Mathieu Terrade ερμηνεύει με ένα Harpejji το κομμάτι "Bohemian Rhapsody" των Queen.
Η μουσική του γουέστερν “For a Few Dollars More” σε μοναδική εκτέλεση Σε ένα κομμωτήριο, ένας ηλικιωμένος μουσικός παίζει με την κιθάρα και το στόμα του τη μουσική της ταινίας γουέστερν "For a Few Dollars More", που γράφτηκε από τον Ennio Morricone. Ο άνδρας χρησιμοποιεί το στόμα του για να κάνει τα διάφορα ηχητικά εφέ του κομματιού.
Rage Against The Machine με παιδικά μουσικά όργανα Η μπάντα Wackids από τη Γαλλία ειδικεύεται στο να παίζει διάσημα κομμάτια με παιδικά μουσικά όργανα. Δίπλα σε ένα εγκαταλελειμμένο εργοστάσιο, οι τρεις μουσικοί εκτελούν μια διασκευή του τραγουδιού «Killing In The Name» από του Rage Against The Machine, με ένα otamatone, ντραμς Σπάιντερμαν και μια μικρή ηλεκτρική κιθάρα.
15χρονη παίζει στην κιθάρα το “Through the Fire and the Flames” Η Τίνα S., μια νεαρή κιθαρίστρια 15 ετών από τη Γαλλία, κάνει μια διασκευή του κομματιού "Through the Fire and the Flames", από το συγκρότημα DragonForce, στην ηλεκτρική κιθάρα. Αυτό το κομμάτι, είναι πιο γνωστό στους οπαδούς του Guitar Hero. Η Τίνα άρχισε να παίζει κλασική κιθάρα στην ηλικία των 6 ετών και στα 13 της ασχολήθηκε με την ηλεκτρική.
Το “Καλοκαίρι” του Vivaldi στο πιάνο Μια απολαυστική ερμηνεία σε πιάνο του "Presto" (Θύελλα), μέρος από το Καλοκαίρι του Βιβάλντι στο έργο "4 εποχές".
Παίζοντας Slayer σε ένα Ukulele Ο μουσικός Ρομπ Σκάλον παίρνει την ηχογράφηση του κομματιού 'War Ensemble' της μέταλ μπάντας Slayer, και αντικαθιστά τις ηλεκτρικές κιθάρες με το Ukulele του.
RESPECT!!!!!